Darmowy prąd z fotowoltaiki – czy to rzeczywiście możliwe?

Darmowy prąd z fotowoltaiki – czy to rzeczywiście możliwe?
by Eko Anwa

Stan polskiej energetyki, która jest dość przestarzała i emituje znaczne ilości zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych z racji wykorzystywania węgla brunatnego i kamiennego sprawia, że dostarczany odbiorcom prywatnym czy firmom prąd okazuje się bardzo drogi. Jednocześnie jego zakupy są niezbędne, ponieważ większość używanych urządzeń koniecznych do prawidłowego funkcjonowania budynku, a także sprzętu stanowiącego jego wyposażenie jest zasilana energię elektryczną. Właściciele domów jednorodzinnych i budynków użytkowych mogą sobie z tym jednak poradzić, decydując się na nowoczesne instalacje fotowoltaiczne. W Barlinku montowaniem systemów pozwalających na uniezależnienie się od dystrybutorów prądu zajmuje się firma Eko-Anwa, oferująca również instalacje grzewcze i sanitarne, klimatyzację oraz pompy ciepła. Przekonajmy się, do jakiego poziomu da się zredukować koszt wytwarzania energii.

Co daje montaż fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na produkcję prądu na swoje potrzeby we własnym zakresie. Dobrze zwymiarowany system uwzględniający nasłonecznienie w konkretnym miejscu będzie w stanie całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na energię, jeżeli zostanie doposażony w akumulatory pozwalające na jej magazynowanie. Przy takim rozwiązaniu cały niezbędny prąd da się pozyskiwać niemal bezkosztowo, uwzględniając jedynie amortyzację zastosowanej w tym celu aparatury. Po kilkunastu latach inwestycja tego rodzaju ma szansę się całkowicie zwrócić i każdy kolejny kilowat można uznawać już za całkowicie darmowy.

Dlaczego fotowoltaiki się opłaca?

Montaż fotowoltaiki to nie tylko znacznie tańszy prąd, ale też możliwość zastosowania rozwiązań, które przy czerpaniu zasilania z sieci staną się mało opłacalne. Poza opcją montażu pompy ciepła, której eksploatacja okaże się w takiej konfiguracji zdecydowanie mniej kosztowna, można rozważyć zarówno instalację ogrzewania elektrycznego, jak i podłączenie własnej ładowarki dla samochodu elektrycznego.