Strona główna > Blog

Blog

Serwis pomp ciepła – kiedy warto wykonać przegląd i jak dbać o urządzenie?

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Powietrzna pompa ciepła to nowoczesne urządzenie służące do ogrzewania i w niektórych przypadkach również chłodzenia pomieszczeń, wykorzystujące energię cieplną zawartą w powietrzu atmosferycznym. Działa na zasadzie przetwarzania niskotemperaturowego źródła ciepła na poziom użyteczny dla systemów grzewczych, nawet w niskich temperaturach zewnętrznych. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie staje się coraz popularniejsze wśród właścicieli domów poszukujących alternatywnych metod ogrzewania, które są zarówno kosztowo efektywne, jak i przyjazne dla środowiska. Ich działanie wymaga jednak właściwej troski. Może ją zapewnić serwis pomp ciepła z Barlinka Eko-Anwa. Przyjrzyjmy się bliżej serwisowaniu pomp.

Korzyści z instalacji powietrznej pompy ciepła

Zainstalowanie powietrznej pompy ciepła przynosi wiele korzyści, w tym znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie, dzięki jej wysokiej efektywności energetycznej. Pompy ciepła są zdolne do pracy z wysoką efektywnością, przekształcając każdą jednostkę zużytej energii elektrycznej na kilka jednostek ciepła, co czyni je jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań ogrzewania. Ponadto systemy te są łatwe w obsłudze i mogą oferować komfort cieplny przez cały rok, dostarczając ogrzewanie w sezonie zimowym i chłodzenie w okresie letnim. Ich instalacja jest stosunkowo prosta i nie wymaga inwazyjnych prac ziemnych, co jest dodatkowym atutem.

Serwis i konserwacja powietrznej pompy ciepła

Aby zapewnić długotrwałą i bezproblemową pracę powietrznej pompy ciepła, konieczne jest regularne przeprowadzanie serwisu i konserwacji. Wymaga to okresowego sprawdzania stanu technicznego urządzenia, czyszczenia składników systemu, takich jak wymienniki ciepła, oraz uzupełniania lub wymiany czynnika roboczego, jeśli jest to konieczne. Profesjonalny serwis powinien być przeprowadzany co najmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, aby upewnić się, że pompa pracuje z optymalną efektywnością. Regularna konserwacja nie tylko przedłuża żywotność urządzenia, ale także zapewnia jego efektywne i ekonomiczne działanie, maksymalizując oszczędności na ogrzewaniu.

Znaczenie regularnych przeglądów instalacji grzewczych i elektrycznych

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Właściwe działanie wszystkich instalacji koniecznych do prawidłowego funkcjonowania budynku jest istotne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na możliwości jego użytkowania. Wszelkie usterki mogą się okazać niezwykle uciążliwe, zwłaszcza jeżeli przydarzą się w momencie, kiedy ich usunięcie będzie długotrwałe lub kosztowne. Doskonałą strategią będzie więc działanie wyprzedzające polegające na cyklicznej kontroli najważniejszych systemów. W większości przypadków normą będzie pilnowanie terminów czyszczenia przewodów kominowych czy okresowego wzywania serwisu kotłów. W Barlinku przeglądami urządzeń grzewczych zajmuje się firma Eko-Anwa, oferująca również montaż instalacji centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjnych, klimatyzacji oraz pomp ciepła. Przekonajmy się, dlaczego ważne będzie się także zajęcie się całą instalacją grzewczą i elektryczną.

Jak powinien wyglądać przegląd instalacji elektrycznej?

Obowiązek dokonywania przeglądów instalacji elektrycznej wynika z przepisów prawa budowlanego. Musi on obejmować przeprowadzenie oględzin i wykonanie prób pozwalających na ustalenie jej stanu technicznego. W ramach wykonywanych pomiarów kontrolowana jest ciągłość przewodów oraz rezystencja izolacji, która jest częścią ochrony przeciwporażeniowej. Weryfikuje się działanie wyłączników nadmiarowo-prądowych, które powinny rozłączać obwody w razie wystąpienia zwarcia, jak również zabezpieczających przed porażeniem w wyniku upływu prądu wyłączników różnicowo-prądowych. Kontrola jest potwierdzana protokołem, do którego dołączane są wyniki pomiarów oraz uwagi o zauważonych usterkach. Przegląd instalacji elektrycznej należy przeprowadzać w ramach 5-letnich przeglądów budowlanych.

Jak sprawdza się instalacje grzewcze?

W przypadku instalacji grzewczych kontrolowane jest prawidłowe działanie zaworów, a także urządzeń zapobiegających przegrzaniu, jeżeli układ jest zasilany kotłem na paliwo stałe. Ważne będzie też sprawdzenie, czy nie doszło do osadzenia się kamienia kotłowego bądź nie pojawiła się korozja. W kotłach na paliwo stale należy sprawdzać, czy nie ma nieszczelności, które mogą doprowadzić do wydostania się spalin poza kocioł.

Darmowy prąd z fotowoltaiki – czy to rzeczywiście możliwe?

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Stan polskiej energetyki, która jest dość przestarzała i emituje znaczne ilości zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych z racji wykorzystywania węgla brunatnego i kamiennego sprawia, że dostarczany odbiorcom prywatnym czy firmom prąd okazuje się bardzo drogi. Jednocześnie jego zakupy są niezbędne, ponieważ większość używanych urządzeń koniecznych do prawidłowego funkcjonowania budynku, a także sprzętu stanowiącego jego wyposażenie jest zasilana energię elektryczną. Właściciele domów jednorodzinnych i budynków użytkowych mogą sobie z tym jednak poradzić, decydując się na nowoczesne instalacje fotowoltaiczne. W Barlinku montowaniem systemów pozwalających na uniezależnienie się od dystrybutorów prądu zajmuje się firma Eko-Anwa, oferująca również instalacje grzewcze i sanitarne, klimatyzację oraz pompy ciepła. Przekonajmy się, do jakiego poziomu da się zredukować koszt wytwarzania energii.

Co daje montaż fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na produkcję prądu na swoje potrzeby we własnym zakresie. Dobrze zwymiarowany system uwzględniający nasłonecznienie w konkretnym miejscu będzie w stanie całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na energię, jeżeli zostanie doposażony w akumulatory pozwalające na jej magazynowanie. Przy takim rozwiązaniu cały niezbędny prąd da się pozyskiwać niemal bezkosztowo, uwzględniając jedynie amortyzację zastosowanej w tym celu aparatury. Po kilkunastu latach inwestycja tego rodzaju ma szansę się całkowicie zwrócić i każdy kolejny kilowat można uznawać już za całkowicie darmowy.

Dlaczego fotowoltaiki się opłaca?

Montaż fotowoltaiki to nie tylko znacznie tańszy prąd, ale też możliwość zastosowania rozwiązań, które przy czerpaniu zasilania z sieci staną się mało opłacalne. Poza opcją montażu pompy ciepła, której eksploatacja okaże się w takiej konfiguracji zdecydowanie mniej kosztowna, można rozważyć zarówno instalację ogrzewania elektrycznego, jak i podłączenie własnej ładowarki dla samochodu elektrycznego.

Najczęstsze przyczyny awarii kotłów gazowych

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Kotły gazowe są jednymi z najpopularniejszych urządzeń grzewczych w Polsce. Jednak, jak każde urządzenie, wymagają odpowiedniej opieki i konserwacji, aby działać bez problemów. W tym artykule zajmiemy się najczęstszymi przyczynami awarii kotłów gazowych oraz sposobami ich uniknięcia. Read more

Kiedy należy wykonać przegląd instalacji gazowej?

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Regularna kontrola instalacji gazowych nie tylko jest niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa, ale również wynika z przepisów prawa, a konkretnie z Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o prawie budowlanym. Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy: ,,obiekty budowlane powinny być poddane okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych i przewodów kominowych”. Read more

Jak działa pompa ciepła?

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Pompa ciepła to nie tylko inwestycja w ekologię, ale przede wszystkim ogromna oszczędność pieniędzy. Inwestycja w system z pompą ciepła pozwala na zminimalizowanie kosztów ogrzewania budynków dzięki wykorzystaniu naturalnych zasobów w jego otoczeniu. Na cały system składają się trzy bazowe elementy: system źródła ciepła odpowiedzialny za pobranie energii z otoczenia, sama pompa ciepła oraz system dystrybucja i przechowywania, który odpowiedzialny jest za przechowywanie i dystrybucję ciepła w budynku. System może pobrać energię aerotermalną, hydrotermalną lub geotermalną – z wiatru, wody lub gruntu. Read more

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Nowoczesne systemy grzewcze często współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym, a więc instalacją, która jest umieszczona w wierzchnich warstwach przegród budowlanych takich jak ściany, podłogi lub sufity. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość oddawania ciepła na stosunkowo dużej powierzchni, przez co przekazujący element nie musi być rozgrzewany do tak wysokiej temperatury, jak przy tradycyjnych grzejnikach wodnych. Wśród różnych dostępnych opcji największą popularnością z uwagi na łatwość wykonania oraz sprawność i koszt cieszy się ogrzewanie podłogowe. Przekonajmy się, z jakimi urządzeniami grzewczymi działa najlepiej i sprawdźmy, jakie są jego odmiany. Read more

Junkers, kody błędów w urządzeniach grzewczych.

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Marka Junkers to produkty firmy istniejącej na rynku od ponad wieku. Jest to jedna z najbardziej znanych marek w branży ogrzewania wody i pomieszczeń. Dlatego nadal w wielu domach, to właśnie urządzenia firmy Junkers stanowią podstawę sieci centralnego ogrzewania czy pobierania gorącej wody.

Jednak jak każde urządzenie wykonujące pracę w dosyć ekstremalnych warunkach, czasami pojawiają się małe trudności w ich działaniu. Całe szczęście piecyki i kotły marki Junkers mają w miarę ujednolicone kody błędów, dzięki temu szybko można zdiagnozować problem. Jeśli nie chcesz sam diagnozować problemu serwis junkers chętnie podejmie się diagnostyki i naprawy urządzenia.

Oto te najpopularniejsze, pojawiające się i zgłaszane przez użytkowników.

Kotły i piecyki z serii WRDP-11 i Eurostar, posiadają wyświetlacz, na którym mogą pojawić się następujące kody błędów:

 • AC- sygnalizuje błąd wynikający z połączenia modułu wsuwanego z modułem Heatronic. W takim wypadku należy sprawdzić kabel je łączący.
 • AD – nastąpiło uszkodzenie czujnika temperatury zasobnika lub jego okablowania.
 • A3 – brak odpowiedniego działania czujnika ciągu kominowego na czopuchem.
 • A4 – usterka ciągu kominowego,
 • A7 – usterka czujnika temperatury.
 • B1 – uszkodzenie wtyczki kodującej.
 • C1- rozłączenie presostatu w trakcie pracy kotła.
 • C4 – problem z rozwieraniem się presostatu podczas pracy.
 • C6 – usterka związana z brakiem zamykania się presostatu podczas uruchomienia.
 • CC- Uszkodzenie czujnika temperatury zewnętrznej lub przerwa w jego obwodzie.
 • D1 – włączenie się ogranicznika temperaturowego ogrzewania podłogowego.
 • EA – problem z wykryciem sygnału elektrody jonizacyjnej.
 • E1- włączenie się czujnika temperatury wody wyjściowej (przy temperaturze powyżej 85oC).
 • E2 – awaria lub nieodpowiednie działanie czujnika temperatury zasilania.
 • E0 – błąd płyty głównej. Potrzeba sprawdzenia styków, przewodów lub wymiany całego zespołu.
 • E9 – włączenie się ogranicznika granicznej temperatury obiegu.
 • FA – wykrycie prądu jonizacji w momencie uruchomienia się regulatora.
 • F0/F7- otwarty zawór czerpalny podczas przeprowadzonego zasilania.

Junkers logo

W kotłach Euroline marki Junkers, nie są montowane wyświetlacze, błędy pojawiają się poprzez odpowiednią konfigurację diod na linijce ledowej temperatury, przy równoczesnym włączeniu czerwonej lampki resetu.

 • Dioda 45 stopni – uruchomienie się zabezpieczenia przed przegrzaniem.
 • Dioda 60 stopni – nie wykryto sygnału pochodzącego z diody jonizacyjnej.
 • Dioda 75 stopni – wykryto jonizację przed zapłonem,
 • Dioda 90 stopni – uruchomienie się zabezpieczenia cofania spalin.
 • Diody 60 i 90 stopni – uszkodzenie czujnika NTC C.O. (lub NTC C.U.W.)
 • Diody 45 i 90 stopni – usterka ciągu kominowego (lub brak startu wentylatora).

Wszytki wymienione powyżej błędy, są zabezpieczeniami od producenta kotłów i pieców, mającymi na celu dbanie o odpowiednią i w pełni bezpieczną pracę urządzeń. Dlatego nie należy ich ignorować, a naprawy zlecać autoryzowanym serwisom jakim jest firma Eko-Anwa.