Strona główna > Blog

Blog

Najczęstsze przyczyny awarii kotłów gazowych

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Kotły gazowe są jednymi z najpopularniejszych urządzeń grzewczych w Polsce. Jednak, jak każde urządzenie, wymagają odpowiedniej opieki i konserwacji, aby działać bez problemów. W tym artykule zajmiemy się najczęstszymi przyczynami awarii kotłów gazowych oraz sposobami ich uniknięcia. Read more

Kiedy należy wykonać przegląd instalacji gazowej?

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Regularna kontrola instalacji gazowych nie tylko jest niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa, ale również wynika z przepisów prawa, a konkretnie z Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o prawie budowlanym. Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy: ,,obiekty budowlane powinny być poddane okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych i przewodów kominowych”. Read more

Jak działa pompa ciepła?

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Pompa ciepła to nie tylko inwestycja w ekologię, ale przede wszystkim ogromna oszczędność pieniędzy. Inwestycja w system z pompą ciepła pozwala na zminimalizowanie kosztów ogrzewania budynków dzięki wykorzystaniu naturalnych zasobów w jego otoczeniu. Na cały system składają się trzy bazowe elementy: system źródła ciepła odpowiedzialny za pobranie energii z otoczenia, sama pompa ciepła oraz system dystrybucja i przechowywania, który odpowiedzialny jest za przechowywanie i dystrybucję ciepła w budynku. System może pobrać energię aerotermalną, hydrotermalną lub geotermalną – z wiatru, wody lub gruntu. Read more

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Nowoczesne systemy grzewcze często współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym, a więc instalacją, która jest umieszczona w wierzchnich warstwach przegród budowlanych takich jak ściany, podłogi lub sufity. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość oddawania ciepła na stosunkowo dużej powierzchni, przez co przekazujący element nie musi być rozgrzewany do tak wysokiej temperatury, jak przy tradycyjnych grzejnikach wodnych. Wśród różnych dostępnych opcji największą popularnością z uwagi na łatwość wykonania oraz sprawność i koszt cieszy się ogrzewanie podłogowe. Przekonajmy się, z jakimi urządzeniami grzewczymi działa najlepiej i sprawdźmy, jakie są jego odmiany. Read more

Junkers, kody błędów w urządzeniach grzewczych.

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Marka Junkers to produkty firmy istniejącej na rynku od ponad wieku. Jest to jedna z najbardziej znanych marek w branży ogrzewania wody i pomieszczeń. Dlatego nadal w wielu domach, to właśnie urządzenia firmy Junkers stanowią podstawę sieci centralnego ogrzewania czy pobierania gorącej wody.

Jednak jak każde urządzenie wykonujące pracę w dosyć ekstremalnych warunkach, czasami pojawiają się małe trudności w ich działaniu. Całe szczęście piecyki i kotły marki Junkers mają w miarę ujednolicone kody błędów, dzięki temu szybko można zdiagnozować problem. Jeśli nie chcesz sam diagnozować problemu serwis junkers chętnie podejmie się diagnostyki i naprawy urządzenia.

Oto te najpopularniejsze, pojawiające się i zgłaszane przez użytkowników.

Kotły i piecyki z serii WRDP-11 i Eurostar, posiadają wyświetlacz, na którym mogą pojawić się następujące kody błędów:

 • AC- sygnalizuje błąd wynikający z połączenia modułu wsuwanego z modułem Heatronic. W takim wypadku należy sprawdzić kabel je łączący.
 • AD – nastąpiło uszkodzenie czujnika temperatury zasobnika lub jego okablowania.
 • A3 – brak odpowiedniego działania czujnika ciągu kominowego na czopuchem.
 • A4 – usterka ciągu kominowego,
 • A7 – usterka czujnika temperatury.
 • B1 – uszkodzenie wtyczki kodującej.
 • C1- rozłączenie presostatu w trakcie pracy kotła.
 • C4 – problem z rozwieraniem się presostatu podczas pracy.
 • C6 – usterka związana z brakiem zamykania się presostatu podczas uruchomienia.
 • CC- Uszkodzenie czujnika temperatury zewnętrznej lub przerwa w jego obwodzie.
 • D1 – włączenie się ogranicznika temperaturowego ogrzewania podłogowego.
 • EA – problem z wykryciem sygnału elektrody jonizacyjnej.
 • E1- włączenie się czujnika temperatury wody wyjściowej (przy temperaturze powyżej 85oC).
 • E2 – awaria lub nieodpowiednie działanie czujnika temperatury zasilania.
 • E0 – błąd płyty głównej. Potrzeba sprawdzenia styków, przewodów lub wymiany całego zespołu.
 • E9 – włączenie się ogranicznika granicznej temperatury obiegu.
 • FA – wykrycie prądu jonizacji w momencie uruchomienia się regulatora.
 • F0/F7- otwarty zawór czerpalny podczas przeprowadzonego zasilania.

Junkers logo

W kotłach Euroline marki Junkers, nie są montowane wyświetlacze, błędy pojawiają się poprzez odpowiednią konfigurację diod na linijce ledowej temperatury, przy równoczesnym włączeniu czerwonej lampki resetu.

 • Dioda 45 stopni – uruchomienie się zabezpieczenia przed przegrzaniem.
 • Dioda 60 stopni – nie wykryto sygnału pochodzącego z diody jonizacyjnej.
 • Dioda 75 stopni – wykryto jonizację przed zapłonem,
 • Dioda 90 stopni – uruchomienie się zabezpieczenia cofania spalin.
 • Diody 60 i 90 stopni – uszkodzenie czujnika NTC C.O. (lub NTC C.U.W.)
 • Diody 45 i 90 stopni – usterka ciągu kominowego (lub brak startu wentylatora).

Wszytki wymienione powyżej błędy, są zabezpieczeniami od producenta kotłów i pieców, mającymi na celu dbanie o odpowiednią i w pełni bezpieczną pracę urządzeń. Dlatego nie należy ich ignorować, a naprawy zlecać autoryzowanym serwisom jakim jest firma Eko-Anwa.

Zalety i wady posiadania w domu ogrzewania gazowego.

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Zalety i wady posiadania w domu ogrzewania gazowego.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż w domu kotłów i pieców do centralnego ogrzewania (czasami też do podgrzewania wody użytkowej) w formie urządzeń podłączanych do sieci gazowej. Co zyskujemy, decydując się na piec gazowy? A może łączą się z tym jakieś problemy? Zapraszam na krótki przegląd zalet i wad posiadania w domu piecyka gazowego.

Zalety ogrzewania gazowego

Automatyczna praca:

W przeciwieństwie do pieców, w których palimy węglem czy drewnem, piec gazowy nie wymaga obsługi. Po podłączeniu go do sieci on po prostu działa według zaplanowanych wytycznych. Często jedyna rzecz, o której musimy pamiętać, to przegląd urządzenia raz w roku w celu zapewnienia domownikom bezpieczeństwa. Piece dwu funkcyjne, to także bezproblemowe pobieranie gorącej wody do kąpieli czy prysznica, bez potrzeby pamiętania o wcześniejszym podgrzaniu wody.

Coraz nowsze urządzenia:

W tej chwili piece gazowe są coraz bardziej ulepszane i korzystają z najnowszych technologii. Dzięki temu, centralne ogrzewanie z sezonu na sezon staje się coraz bardziej opłacalną opcją. Im nowszy piec, tym wyższa jego wydajność i niższa potrzeba wykorzystania prądu czy gazu.

Wygoda

Piece i kotły grzewcze gazowe, są dużo mniejsze niż kotły na paliwo stałe. Dodatkowo nie ma potrzeby wygospodarowania dodatkowego miejsca na paliwo, jak i nie da się ukryć, że piece na gaz ziemny, są bardziej czyste niż inne.

Wady ogrzewania gazowego

Podłączenie do sieci.

Możliwe jest, że w miejscu, w którym mieszkasz, nie ma możliwości lub nie opłaca się podciągać sieci gazowej, czy to dla nas, czy przez dostawcę. Problem pojawia się, gdy zabudowanie, w którym ma pojawić się dopływ gazu, stoi z dala od innych, lub w okolicy nie ma ogólnego gazociągu. Same formalności dotyczące podłączenia, również może być uciążliwe, jak i czasochłonne.

Potrzeba wiele zaświadczeń i robót wykonanych przez fachowców. Dodatkowe koszty to także projekty gazociągu i pozwolenia, które na początku mogą okazać się całkiem spore. Jeżeli jednak w przyszłości planowana jest w okolicy rozbudowa sieci gazowej, warto zastanowić się nad zmianą dotychczasowej metody grzewczej.

Obecnie dużą uwagę przykłada się do zminimalizowania kosztów i eksploatacji źródeł energii. W związku z tym właśnie kierunek ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania wody za pomocą urządzeń gazowych, z roku na rok pozwala na kolejne udogodnienia i zmniejsza koszty zarówno finansowe, jak i takie, jakie musi ponieść środowisko naturalne.

Regularne przeglądy urządzeń grzewczych.

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Regularne przeglądy urządzeń grzewczych.

Kotły i piece gazowe, wykorzystywane do ogrzewania mieszkania a czasami także podgrzewania wody, to niezwykle ważne urządzenie, ale również, jeżeli nieodpowiednio eksploatowane, mogą być niebezpieczne, albo ulec szybko awarii. Jak być pewnym, że nie będą nas szybko czekać niespodziewane koszty związane z zakupem nowego pieca czy kotła? Pamiętaj o regularnych przeglądach i utrzymaniu podzespołów w dobrym stanie.

Pamiętajmy, że urządzenia takie jak piec gazowy czy kocioł, to sprzęt pracujący w ekstremalnych warunkach.

Wśród nich są takie jak wysoka temperatura spalania, gorąca woda, ciśnienie rzędu 1,5 Bara, oraz agresywne związki chemiczne, powstałe wskutek tworzenia się spalin. Dlatego też przegląd pieca powinien odbywać się nie tylko w momencie, kiedy wydaje nam się, że coś jest nie tak, ale najlepiej przynajmniej raz w sezonie, przez specjalistę – serwisanta. Podczas takie go przeglądu ważne jest sprawdzenie i wyczyszczenie następujących elementów:

 • palnik,
 • wymiennik po stronie spalin,
 • ruszt i przewód spalinowy łączący kocioł z kominem (czopuch),
 • regulatory automatyki,

Oprócz tego ważne są takie działania jak:

 • uszczelnienie przyłącza,
 • poprawa nastaw mocy
 • kontrola wszystkich zabezpieczeń, czujników oraz naczynia ciśnieniowego,
 • odpowietrzenie kotła lub pieca,
 • przegląd całego zasobnika ze wszystkimi podzespołami.

Dodatkowo mając piec dwu funkcyjny, który służy nie tylko, jako źródło grzewcze w sezonie, ale także przez cały rok dostarcza nam ciepłej wody, sprawdzamy kolejno:

 • priorytet ciepłej wody użytkowej i wymiana zużytych części,
 • czujnik przepływu wody,
 • regulacje C.O. i ciepłej wody.

Wszystkie te podzespoły i gwarancja ich odpowiedniego sprawdzenia i działania, chronią nas przed takimi usterkami jak możliwość przegrzania urządzenia, czy możliwość wycieku gazu, który może doprowadzić do tragicznych skutków. Bardzo ważne jest także odpowiednie sprawdzenie przez serwisanta ciągu kominowego, którego zadaniem jest automatycznie wyłączenie pracy kotła w przypadku jego zatkania.

Samo działanie urządzeń takich jak kocioł czy piec gazowy jest znacznie dłuższe, gdy znajdują się one w dobrze wentylowanym i oczyszczanym pomieszczeniu (bez niepotrzebnego zbierania się kurzu) oraz gdy woda doprowadzana do pieca jest odpowiednio uzdatniana.

Jak się uchronić przed zatruciem czadem?

by Eko Anwa Eko Anwa Brak komentarzy

Jak się uchronić przed zatruciem czadem?

Statystyki dotyczące ofiar zatrucia tlenkiem węgla, znanym jako czad, są z roku na rok równie zatrważające. Niestety pomimo szeroko zakrojonych akcji informacyjnych, nadal wiele osób nie dostatecznie odpowiednio lub często wykonuje przegląd instalacji grzewczej. Brak jest w wielu mieszkaniach czujników czadu i zapominamy o wizytach kominiarza. Jak się uchronić przed ryzykiem zatrucia czadem? Czytaj dalej i poznaj najważniejsze wskazówki.

Zatrucie czadem ma do siebie to, że wydobywanie się tej śmiertelnej trucizny jest praktycznie niewyczuwalne dla człowieka, a często kończy się tragicznie.

Dlaczego ważne jest zapobieganie jakimkolwiek uchybieniom, które mogą zagrozić jego uwalnianiem. Wśród nich jest zakup i instalacja odpowiedniego czujniku czadu, jak i odpowiednie dbanie o sprzęt mogący ten związek wytwarzać.

Kupując czujnik czadu, nie oszczędzaj, wybierając tanie, chińskie urządzenia. Życie jest warte o wiele więcej, a czujniki czadu bez atestów, znacznie tańsze niż te atestowane, często zafałszowują wyniki. A przecież nie po to w nie inwestujemy, aby w kluczowym momencie nie zadziałały. Tak więc pierwsza rzecz, to zakup czujnika z odpowiednimi certyfikatami. Czujniki bywają także zasilane bateryjne, jak i prądem sieciowym. Te na baterie mają dodatkową zaletę, jaka jest możliwość instalacji ich w najbardziej odpowiednim miejscu. Można także pomyśleć o dołożeniu kilku złotych, aby zakupić czujnik, który monituje również ewentualny wyciek gazu.

Ale żeby nie doszło w ogóle do potrzeby uruchamiania się czujnika, należy przede wszystkim zadbać o regularny przegląd urządzeń grzewczych. W piecyku gazowym istnieje wiele różnych „zakamarków” i urządzeń, które na bieżąco powinny być sprawdzane, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo użytkowania. Wśród nich:

 1. regularne sprawdzanie i czyszczenie przewodów kominowych,
 2. dbanie o drożność kanałów wentylacyjnych,
 3. przekazanie w ręce specjalistów sezonowego sprawdzania prawidłowego działania podzespołów i urządzeń w piecyku czy kotle gazowym,
 4. zapewnienie odpowiedniego dopływu powietrza do piecyka, brak dostatecznej ilości skutkuje właśnie powstaniem tlenkiem węgla.

Ale przede wszystkim należy wyrobić w sobie potrzebę regularnych kontroli oraz świadomość tego, że bagatelizowanie bezpieczeństwa urządzeń grzewczych, jak i objawów fizycznych mogących świadczyć o uwalnianiu się zabójczego czadu, może skończyć się tragicznie.