Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?
by Eko Anwa

Pompa ciepła to nie tylko inwestycja w ekologię, ale przede wszystkim ogromna oszczędność pieniędzy. Inwestycja w system z pompą ciepła pozwala na zminimalizowanie kosztów ogrzewania budynków dzięki wykorzystaniu naturalnych zasobów w jego otoczeniu. Na cały system składają się trzy bazowe elementy: system źródła ciepła odpowiedzialny za pobranie energii z otoczenia, sama pompa ciepła oraz system dystrybucja i przechowywania, który odpowiedzialny jest za przechowywanie i dystrybucję ciepła w budynku. System może pobrać energię aerotermalną, hydrotermalną lub geotermalną – z wiatru, wody lub gruntu.

Mechanizm działania pompy ciepła

Działanie pompy ciepła sprowadza się w najprostszym ujęciu do trzech kroków bazowych. Każdy z nich jest niezbędnym elementem do działania całego systemu.

1. Pobranie ciepła ze środowiska

System źródła wypełniany jest cieczą (najczęściej wodą ze środkiem przeciwzamarzaniowym), która pobiera ciepło z otoczenia i następnie transportuje je do pompy ciepła. Inaczej działa jedynie pompa ciepła powietrzna, która ciepło transportuje bezpośrednio z zassanego przez wentylator powietrza.

2. Wykorzystanie pobranej energii cieplnej

W tzw. parowniku przy pompie ciepła odbywa się przekazanie energii ze środowiska z poprzedniego obiegu do czynnika chłodniczego. Tym samym następuje odparowanie czynnika chłodniczego. Sprężarka obiera ów czynnik chłodniczy i podnosi jego temperaturę. Symultanicznie w skraplaczu gorący czynnik chłodniczy jest skraplany pod wpływem wysokiego cieśnienia i tym samym oddaje ciepło.

3. Ogrzanie budynku

Woda w instalacji grzewczej i zasobnikach magazynujących ciepło przejmuje ciepło ze skroplonego czynnika i dystrybuuje ją do grzejników, zasobnika ciepłej wody użytkowej lub grzewczej czy systemu ogrzewania płaszczyznowego.