Jak się uchronić przed zatruciem czadem?

Jak się uchronić przed zatruciem czadem?
by Eko Anwa

Jak się uchronić przed zatruciem czadem?

Statystyki dotyczące ofiar zatrucia tlenkiem węgla, znanym jako czad, są z roku na rok równie zatrważające. Niestety pomimo szeroko zakrojonych akcji informacyjnych, nadal wiele osób nie dostatecznie odpowiednio lub często wykonuje przegląd instalacji grzewczej. Brak jest w wielu mieszkaniach czujników czadu i zapominamy o wizytach kominiarza. Jak się uchronić przed ryzykiem zatrucia czadem? Czytaj dalej i poznaj najważniejsze wskazówki.

Zatrucie czadem ma do siebie to, że wydobywanie się tej śmiertelnej trucizny jest praktycznie niewyczuwalne dla człowieka, a często kończy się tragicznie.

Dlaczego ważne jest zapobieganie jakimkolwiek uchybieniom, które mogą zagrozić jego uwalnianiem. Wśród nich jest zakup i instalacja odpowiedniego czujniku czadu, jak i odpowiednie dbanie o sprzęt mogący ten związek wytwarzać.

Kupując czujnik czadu, nie oszczędzaj, wybierając tanie, chińskie urządzenia. Życie jest warte o wiele więcej, a czujniki czadu bez atestów, znacznie tańsze niż te atestowane, często zafałszowują wyniki. A przecież nie po to w nie inwestujemy, aby w kluczowym momencie nie zadziałały. Tak więc pierwsza rzecz, to zakup czujnika z odpowiednimi certyfikatami. Czujniki bywają także zasilane bateryjne, jak i prądem sieciowym. Te na baterie mają dodatkową zaletę, jaka jest możliwość instalacji ich w najbardziej odpowiednim miejscu. Można także pomyśleć o dołożeniu kilku złotych, aby zakupić czujnik, który monituje również ewentualny wyciek gazu.

Ale żeby nie doszło w ogóle do potrzeby uruchamiania się czujnika, należy przede wszystkim zadbać o regularny przegląd urządzeń grzewczych. W piecyku gazowym istnieje wiele różnych „zakamarków” i urządzeń, które na bieżąco powinny być sprawdzane, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo użytkowania. Wśród nich:

  1. regularne sprawdzanie i czyszczenie przewodów kominowych,
  2. dbanie o drożność kanałów wentylacyjnych,
  3. przekazanie w ręce specjalistów sezonowego sprawdzania prawidłowego działania podzespołów i urządzeń w piecyku czy kotle gazowym,
  4. zapewnienie odpowiedniego dopływu powietrza do piecyka, brak dostatecznej ilości skutkuje właśnie powstaniem tlenkiem węgla.

Ale przede wszystkim należy wyrobić w sobie potrzebę regularnych kontroli oraz świadomość tego, że bagatelizowanie bezpieczeństwa urządzeń grzewczych, jak i objawów fizycznych mogących świadczyć o uwalnianiu się zabójczego czadu, może skończyć się tragicznie.