Istnieją dwa podstawowe sposoby montowania paneli fotowoltaicznych: na dachach budynków oraz na gruncie. Poniżej pokrótce opisujemy ich elementy, wady i zalety.
Instalacje dachowe
Czyli coraz popularniejszy widok na polskich domach. Panele fotowoltaiczne przykręcane są do aluminiowego stelażu, złożonego z szyn i poprzeczniaków, który z kolei przytwierdzany jest do powierzchni dachu. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego stelaż jest montowany za pomocą różnego rodzaju haków i wkrętów. Istnieje rozwiązanie dopasowane do każdego rodzaju poszycia. Wszystkie one są wykonane w sposób, który nie narusza konstrukcji i szczelności dachu. Okablowanie jest przypinane do stelażu i w miarę niewidoczny sposób łączone z inwerterem znajdującym się wewnątrz budynku.
Montaż takiej instalacji ma oczywiście swoje wady i zalety. Z tych pierwszych warto wymienić konieczność pracy na wysokości i uzależnienie kąta położenia paneli od kąta dachu, który nie zawsze jest idealny jeśli chodzi o wydajność produkcji energii. Niewątpliwymi zaletami instalacji dachowej jest niezajmowanie miejsca na ziemi, oraz zdaniem wielu klientów, którym instalowaliśmy fotowoltaikę w Barlinku, lepsza estetyka.
Instalacje gruntowe
Czyli instalacje PV montowane jako osobne konstrukcje. Taka instalacja składa się z paneli, stelażu oraz z podpór stojących na ziemi. Podpory montowane są do gruntu na wiele sposobów, jednak co ważne nie potrzebują wylewanej, betonowej podstawy. Często pod instalacją, na jednej z podpór montowana jest skrzynka, a w niej falownik i inne elementy elektryki. Instalacje gruntowe wymagają podciągnięcia okablowania do instalacji, co czasem oznacza konieczność wykonania długiego wykopu na działce.
Zaletą instalacji gruntowych jest możliwość ustawienia ich w kierunku i pod kątem który w danej lokalizacji będzie skutkował największą produkcją energii. Ich montaż i ewentualny serwis tez jest tańszy. Oczywiście w przeciwieństwie do instalacji dachowych zajmują dodatkową przestrzeń na działce, co wielu osobom uniemożliwia ich budowę. Są też dużym, rzucającym się w oczy elementem, który nie wszystkim estetycznie przypada do gustu.