Z jakich elementów składa się zestaw fotowoltaiczny?

Z jakich elementów składa się zestaw fotowoltaiczny?
by Eko Anwa

Rozważając inwestycję w panele PV, wiele osób zastanawia się co będą kupować poza samymi ogniwami. Dla takich osób poniżej przedstawiamy listę wszystkich najważniejszych elementów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej:

  • Panele fotowoltaiczne – czyli główny element całego systemu. Poli- lub monokrystaliczne ogniwa, przykryte szkłem, w aluminiowej ramie, które wystawione na działanie światła wytwarzają prąd. Występują w wielu wielkościach i wariantach, istotny jest ich dobór w ilości odpowiadającej naszemu budżetowi, zapotrzebowaniu na prąd oraz dostępnej przestrzeni.
  • Okablowanie – łączące panele ze sobą oraz z inwerterem, układane pod nimi w korytkach. Koniecznie odporne na działanie warunków atmosferycznych, oraz
  • Inwerter – zwany też falownikiem. Urządzenie będące sercem całej instalacji, zamienia prąd stały (DC) produkowany przez panele na prąd zmienny (AC). Wiele inwerterów posiada też moduły pozwalające na połączenie z internetem i śledzenie produkcji prądu za pomocą aplikacji i zbieranie różnego rodzaju statystyk.
  • Optymalizatory napięcia – opcjonalny element, który zapewnia stałe napięcie wchodzące do inwertera, pozwalając na rekompensowanie ew. zacienienia i podniesienie ogólnej wydajności instalacji.
  • Zabezpieczenia – instalacja musi zostać wyposażona w zabezpieczenia zmiennoprądowe i stałoprądowe. Chronią one cały, bardzo wrażliwy, zestaw przed przepięciami i wyładowaniami elektrycznymi.
  • System montażowy – składa się z szyn, stelaży i innych elementów tworzących szkielet na którym układane są panele. W wypadku instalacji gruntowych w jego skład wchodzą słupki montują go na zieli, a przy instalacjach gruntowych różnego rodzaju specjalne uchwyty lub śruby przytwierdzane do dachu tak, aby nie powodować jego przeciekania.
  • Licznik dwukierunkowy – element obowiązkowy w instalacjach on-grid, umożliwiający sprzedaż nadwyżek prądu do sieci. Jest instalowany przez operatora sieci energetycznej po podpisaniu umowy prosumenckiej i odbiorze instalacji.
  • Baterie z regulatorem ładowania – różnego rodzaju baterie (głównie litowo-jonowe) w połączeniu z regulatorami napięcia stosowane są w systemach off-grid (czyli bez podłączenia do sieci elektrycznej). Ładowane gdy świeci słońce, oddają energię gdy jest ciemno.